TRAFFICONIC |  Free Traffic To Your Website or Blog

سیستم تبادل ترافیک - traffic onic

آلکسا و هر آنچه درباره آن باید بدانید

به نام خدا و با سلام در این پست قصد داریم تا سایت الکسا را بصورت کامل ، بررسی کنیم ، با ما همراه باشید

معرفی وبسایت آلکسا ( Alexa.com )

 

 

سایت الکسا در سال ۱۹۹۶ توسط شرکت آمازون راه اندازی شد. این سایت از اهمیت بالایی نزد وبمستران حرفه ای و دیجیتال مارکتر ها برخوردار است چرا که ابزارهای مفیدی در اختیارشان قرار میدهد که با کمک آن میتوانند جایگاه و رتبه سایت خود را ارتقا دهند.

امکانات سایت alexa.com :

 

یکی از مهمترین امکانات الکسا ،  رتبه بندی وبسایت ها میباشد ، این رتبه بندی بر اساس پارامترهایی از جمله میزان ترافیک ،بک لینک ، روردی گوگل ، نرخ پرش ( Bounce rate ) ، مدت زمان حضور کاربران در سایت شما و .. انجام میشود.

 الکسا چطور کار میکند ؟

این سوالیست که ممکن است ذهن هر وبمستری را به خود درگیر کند. در ادامه به بررسی این موضوع میپردازیم

سایت الکسا از راه های مختلفی به آمار سایت شما دسترسی پیدا میکند که یکی از آنها نوار ابزار (toolbar) آن است که روی مرورگر نصب میشود. برای اینکه آمار الکسای سایت تان دقیق تر باشد میتوانید از کاربران خود بخواهید که نوار ابزار الکسا را روی مرورگر خود نصب کنند. راه دیگر آن ، روبات خزنده الکسا میباشد. بدون شک با روبات های گوگل آشنایی دارید. الکسا هم از روباتهای خزنده خود برای بررسی سایت ها استفاده میکند.

آیا آمار ارایه شده توسط الکسا صد در صد درست است ؟

از نظر بنده الکسا معیار دقیقی برای ارزش گذاری و اعتبار سنجی سایت نیست چرا که امکان تقلب و دور زدن آن وجود دارد . به عنوان مثال با خرید پاپ آپ و روشهای این چنینی میتوانید در زمان کوتاهی رتبه الکسای خودرا کاهش دهید.

الکسا چه اطلاعاتی ارایه میدهد ؟

 

همان طور که گفته شد الکسا اطلاعات دقیقی در مورد آمار و رتبه سایت ها ارایه نمیدهد اما برخی از اطلاعات آن میتواند صحیح باشد . در ادامه به بررسی این موارد میپردازیم :

الکسا

رتبه جهانی آلکسا (Global Rank) :

 

این عدد ، رتبه سایت شما در بین کل سایت های موجود در اینترنت در بازه سه ماهه اخیر نشان میدهد. البته این عدد بصورت روزانه بروز میشود. الکسا اطلاعات سایتهای تازه تاسیس را نمایش نمیدهد. برای اینکه بتوانید رتبه الکسای سایت خود را مشاهده کنید باید حدافل یک الی سه ماه از راه اندازی سایت تان گذشته باشد.

رتبه کشوری آلکسا  ( Rank In Iran ) :

این عدد رتبه سایت را در کشور نشان میدهد. ناگفته نماند این عدد تخمینی میباشد . الکسا برای شناسایی رتبه کشوری سایت از آی پی های ورودی ، تگ های مربوط به زبان و کشور در سایت ( برای مثال کد زیر زبان فارسی را به مرورگر و روبات های خزنده معرفی میکند )

< meta content=”fa-ir” http-equiv=”content-language”>

نرخ پرش یا ( Bounce Rate) :

بانس ریت یا نرخ پرش ، یعنی درصد خروج کاربران از سایت در همان لحظات اولیه . این اصطلاح را با یک مثال توضیح میدهیم. فرض کنید از طریق سرچ کلمه ی “طراحی سایت رایگان ” وارد یک صفحه از این سایت ( برای مثال همین صفحه ) شده اید. اما هیچ صفحه و مطلب و محصولی تحت عنوان طراحی سایت رایگان در این سایت مشاهده نمیکنید. بدون شک روی دکمه ی برگشت و یا خروج مرورگر کلیک میکنید. با این کار شما نرخ پرش سایت ، افزایش خواهد یافت.

این تنها یک  مثال بود ، نرخ پرش ، بر اساس معیارهای دیگری از جمله ، رابط کاربری و تجربه کاربری (UI/UX) بد و ضعیف ، عدم سازگاری سایت با دستگاه های مختلف یا اصطلاحا رسپانسیو نبودن سایت  و … سنچیده میشود.  هر چقد تعداد خروج کاربران از سایت شما در دقایق اولیه ورود بیشتر شود ، بانس ریت سایت شما افزایش می یابد و اگر این اتفاق بیفتد ممکن است تبعات ناخوشایندی برای سایت تان داشته باشد.

الکسا

 

بازدید صفحات به ازای هر ویزیتور بصورت روزانه یا ( Daily Pageviews per Visitor ) :

این عدد نشان دهنده میانگین تعداد صفحات بازدید شده توسط هر بازدیدکننده است. هر چقدر این مقدار بیشتر باشد بانس ریت سایت کمتر خواهد شد . با کمک چند روش ساده میتوانید کاربران را در سایت خود نگه دارید تا از صفحات مختلف بازدید کنند.  از جمله این روشها میتوان به نمایش مطالب مرتبط ، لینک های داخلی و … اشاره کرد.

مدت زمان بازدید روزانه از سایت شما یا ( Daily Time on Site ) :

 

این عدد به شما نشان میدهد که در طول روز چند دقیقه از سایت شما بازدید شده است. البته این عدد بصورت تخمینی میباشد اما هر چقدر زمان کاربران شما زمان بیشتری را در سایت شما سپری کنند این عدد افزایش میابد و افزایش زمان بازدید از سایت شما ، روی سئو تاثیر خوبی خواهد گذاشت . روشهایی که در پاراگراف قبل ذکر شد ، میتواند روی این معیار هم تاثیرگذار باشد.

کلمات کلیدی  که سایت شما از آنها بیشترین ورودی گوگل را داشته است یا ( Top Keywords from Search Engines ) :

در این قسمت ۵ کلمه کلیدی که سایت شما بیشترین ورودی گوگل را از طریق آنها داشته است را مشاهده میکنید. ( در صورتیکه میخواهید تعداد بیشتری از کلمات کلیدی را مشاهده کنید و ازتمام قابلیت های سایت الکسا استفاده کنید باید حساب کاربری خود را در الکسا ارتقا دهید ) البته نیازی به این کار نیست چرا که از طریق گوگل وبمستر میتوانید اطلاعات زیادی در مورد ورودی های گوگل سایت خود دسترسی داشته باشید که درپستهای بعدی به معرفی آن خواهیم پرداخت .

همچنین در این قسمت درصد ورودی گوگل سایت تان نیز بصورت تقریبی نمایش داده میشود.

سایتهایی که بازدیدکنندگان تان ، قبل از سایت شما بازدید کرده اند ( Upstream Sites ) :

در این قسمت سایتهایی نمایش داده میشوند که قبل از سایت شما توسط بازدید کنندگان تان دیده شده است. این لیست میتواندشامل موتورهای جستجو ، سایتهایی که به سایت شما لینک داده اند و … باشد.

سایت هایی که به سایت شما لینک داده اند ( ? What sites link to general24.ir )

در این قسمت به جای آدرس سایت ما ، آدرس سایت شما درج میشود

آلکسا در این قسمت سایتهای حاوی لینک سایت شما را نمایش میدهد ( ۵ مورد ) که برای مشاهده سایتهای بیشتر باید اشتراک تهیه کنید که البته نیازی به این کار نیست چرا که ابزارهای زیادی برای مشاهده ی سایت های حاوی بک لینک سایت مان در اینترنت موجود است که در آینده معرفی خواهیم کرد.

سایت های مشابه با سایت شما ( ?What sites are related to general24.ir ) :

در این قسمت به جای آدرس سایت ما ، آدرس سایت شما درج میشود

در این قسمت سایت های مشابه با سایت شما نمایش داده میشود . این سایت ها ممکن است بر اساس معیارهایی ازجمله شباهت اسمی ، ورودی های گوگل مشابه با سایت شما ، زمینه فعالیت و … در این قسمت نمایش داده شوند. با استفاده از این امکان شما میتوانید به آنالیز رقبای تان بپردازید و اطلاعات مفیدی در مورد شان به دست بیاوردید .

در این پست سعی کردیم تا تمامی امکانات کاربردی و رایگان سایت آلکسا را معرفی کنیم .خدمات سایت الکسا به همین موارد ختم نمیشود و این سایت دارای امکانات و قابلیتهای فراوانی است که برای استفاده از آنها باید پلن کاربری خود را ارتقا دهید. برخی از امکانات غیر رایگان سایت الکسا را در ادامه نام میبریم :

ابزار های سئو :

برای مشاهده این ابزار ها در سایت الکسا روی گزینه Features در منوی بالای سایت الکسا کلیک کنید.

همان طور که در تصویر زیر مشاهده میکنید در این قسمت ابزارهای سئو از جمله :

  • ابزار مدیریت کلمات کلیدی
  • بررسی کننده ی سئوی داخلی
  • بررسی کننده بک لینک
  • ابزارهای بررسی کننده ی سئو
  • و …

قرار دارد که میتوانید با خرید اشتراک از آنها استفاده کنید.

ابزار های سئو سایت الکسا

 

 

همچنین سایت الکسافهرست برنرین سایت ها را بر اساس فیلترهای مختلف از جمله کشور ، موضوع و … در اختیار کاربران قرار میدهد  برای مشاهده لیست برترین سایت ها اینجا را کلیک کنید ، در صفحه برترین سایتها ، میتوانید با استفاده از سه گزینه

سایت ها را بر اساس فیلتر های مختلف مشاهده کنید. برای اینکه برترین سایت های کشور را مشاهده کنید روی لینک By Country کلیک کنید و روی نام کشور کلیک کنید. 
جمع بندی پایانی :
سایت الکسا یکی از سایت هاییست که هر وبمستری باید آن را بشناسد و کار کردن با آن را یاد بگیرد. برخی خدمات الکسا رایگان بوده و برخی دیگر نیاز به خرید اشتراک دارند اما لازم نیست حتما این کار را انجام دهید چرا که با کمی جستجو در اینترنت میتوانید ابزارهای مشابه رایگان را دراینترنت بیابید. 
برای بررسی سایت خود در الکسا روی لینک زیر کلیک کنید و در کادر متن بالای صفحه آدرس سایت خود را وارد کنید و دکمه ی Find  را کلیک کنید
https://www.alexa.com/siteinfo?ver=classic
درصورتیکه در مورد این پست سوالی دارید از طریق نظرات ارسال کنید تا به آن پاسخ دهیم.

 

 

کسب درآمد با جستجو در گوگل

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*از درج نظرات نامرتبط بپرهیزید
*نظرات حاوی الفاظ زشت و رکیک و توهین آمیز تایید نخواهد شد
*نظرات اسپم تایید نخواهد شد و آی پی ارسال کننده آن بلاک خواهد شد
*از درج هرگونه لینک ، ایدی و ... در قسمت نام ،ایمیل و یا متن کامنت خود داری کنید